Obchodní komplex Textilia ožívá
Obchodní komplex Textilia ožívá
Aktualizováno: 26. 11. 2022 ,

Kdysi ikonický obchodní dům v centru Ostravy se konečně dočkal rekonstrukce. Módní dům Ostravica – Textilia dlouhá léta chátral, nyní byla zahájena přestavba tohoto z části památkově chráněného objektu. Architektonický klenot Ostravy se tak už brzo dočká nejen nového vzhledu, ale i využití. Projekt přestavby totiž získal jak potřebná povolení, tak silného finančního partnera. 

O Textilii také mluvím v novém videu tvbydleni.cz - viz seriál Chátrající skvosty

Jaká je historie komplexu?

Obchodník Hugo Wechsler v roce 1922 zaregistroval do obchodního rejstříku firmu Textilia jako „obchod zbožím textilním, šátky a šály ve velkém i malém“. V roce 1928, na uvolněné parcele po bývalém neorenesančním domě, rodina Wechslerova postavila podle návrhu avantgardní berlínské architektky Marie Frommerové obchodní dům Textilia čp. 243 ( ve stylu art decó a funkcionalismus). Obchodní dům se zařadil mezi největší a nejluxusnější obchodní domy nejen v Ostravě, ale i v celé republice. Jádro tvořil železobetonový skelet vykládaný mramorem a sklem se čtyřmi poschodími, stupňovitým systémem galerií a průběžnou ústřední halou, což vytvářelo pro návštěvníky neopakovatelnou atmosféru. Předán do užívání byl obchodní dům v roce 1930. V roce 1934 rodina Wechslerova koupila sousední nájemní a obchodní dům Ignace Schmelze čp. 284 z roku 1911. Dům byl navržen architektem Felixem Neumannem. Jedná se o čelní budovu do ulice Nádražní. Domy následně vnitřně propojily. 

Izak Wechsler, na první fotografii níže, byl členem představenstva a vlastnil většinu akcií společnosti Textilia. Na prostředních fotografiích dům čp. 284 z roku 1911 a na čtvrté fotografii železobetonová Textilia z roku 1928.

Rodina Wechslerova postupně rozšířila svou činnost také do Orlové, Bohumína nebo Českého Těšína, kde měli své pobočky se stejným názvem Textilia. V dobách největší slávy za první republiky v obchodním domě pracovalo kolem 400 zaměstnanců, z toho v krejčovských dílnách 110 švadlen a krejčích.

 Na fotografiích níže interiéry čelní budovy čp. 284 v roce 2022. 

Rodina Wechslerova žila od roku 1928 ve vile v Sadové čp. 1585, nacházející se v pěkné vilové čtvrti nedaleko ostravské radnice a přímo u Komenského sadů.

Níže na fotografiích se jedná o bílou vilu. V době návštěvy v roce 2022 tu probíhala rekonstrukce ulice, okolí je tedy trochu nevlídné.  

V roce 1939 Hugo Wechsler emigroval a řízení obchodu se ujala německá správa. V roce 1945, podobně jako některé další ostravské obchodní domy, byla i Textilia na konci druhé světové války poškozena při bombardování. Na rozdíl například od velkolepého obchodního domu Rix (největší konkurent Textilie), který stál na místě dnešní Volksbanky a restaurace Pelikán, však naštěstí nebyla zničena zcela. V průběhu dalších let byly zjednodušeny fasády spojené budovy Textilie, k výraznějším architektonickým změnám už nedošlo.

Na fotografiích níže pěkně viditelný železobetonový skelet původní Textilie postavené v roce 1928. Na čtvrté fotografii Textilie po bombardování (zdroj: ostravablog.cz)

V roce 1948 by obchodní dům znárodněn a následně dostal nový název Ostravica. V 50. letech architekt Lubomír Šlapeta navrhl a provedl interiérové zařízení obchodního domu, čímž navázal na ducha meziválečných obchodních interiérů. V 60. letech byly objekty obchodního domu Ostravica - Textilia nakonec propojeny i s budovami sousední banky.

Na fotografiích níže pěkně viditelné jednotlivé budovy komplexu - na první fotografii budova bývalé banky, na druhé železobetonová Textilia z roku 1928, na třetí fotografii dům čp. 284 z roku 1911 a na čtvrté fotografii všechny objekty pohromadě. 

Po revoluci

V roce 1992 byla Textilia v restituci navrácena dceři Izaka Wechslera, Trudě Kordové. Podle zaměstnanců velmi laskavá starší paní, měla s módním domem jen ty nejlepší úmysly. V nejvyšším patře měla svou vlastní kancelář. V roce 1995 se ale nakonec majitelem Textilie stal Bernard Bitomský. Podnikatel ze Štěpánkovic u Opavy ji koupil údajně za 51 000 000 Kč. Bitomský začal s obnovou fasády obchodního domu do přibližně původní podoby. Došlo také na celkovou rekonstrukci věnce výkladních skříní. Po této rekonstrukci vypadal obchodní dům opravdu velmi dobře.

Na fotografiích níže užijte pohled před a po skrz železobetonovou Textilii v období, kdy ještě fungovala a v roce 2022 během probíhající rekonstrukce.  

Starý model, kdy celý obchodní dům byl plný textilu, který nikdo nekupoval, byl ale neúnosný. Navíc, z ekonomických výsledků obchodu se sponzorovalo fotbalové mužstvo Štěpánkovic. V roce 2000 se novým majitelem obchodního domu stal opavský podnikatel Kamil Kolek a v důsledku jím nařízené nepovolené rekonstrukce domu čp. 284 došlo ke zřícení stropních konstrukcí a části střechy. Obchodní dům byl staticky zajištěn a z bezpečnostních důvodů uzavřen. Jen zázrakem se tehdy nikomu nic nestalo. Majitel z toho u soudu vyvázl s podmínkou.

Na fotografiích níže několik dalších pohledů do interiérů čp. 284, kde jsou pěkně viditelné zmíněné stropy. Také zajímavý pohled do zadního "dvorku" čp. 284, spíše světlíku, který vznikl při zdejší postupné, ne úplně navazující výstavbě. Po pravé straně železobetonová Textilia, po levé straně zadní část budovy čp. 284. Čtvrtá fotografie z roku 2000 ukazuje následky výše zmíněné havárie. (zdroj: Mafra / Aleksandr Satinský)

V té části obchodního domu, která nebyla havárií postižena, byly provedeny drobné a velmi necitlivé interiérové úpravy a po zkolaudování byla znovu zpřístupněna, aby výnosy z prodeje mohly být využity na opravu budovy. V roce 2003 byl ale obchodní dům z ekonomických důvodů opět uzavřen, tentokrát definitivně.

V roce 2005 komplex znovu mění majitele, stává se jím firma Ostravica Fashion. Severomoravská stavební společnost, s.r.o. odstraňuje následky havárie a obnovuje zřícené stropní konstrukce. Dalším majitelem se v roce 2010 stává společnost Amadeus Real. Majitel žádá o schválení projektu, v němž počítá s demolicí budovy bývalé Obchodní a průmyslové banky a na místo ní vybudování novostavby. Žádost je zamítnuta, budova je kulturní památkou. V září 2010 byla odcizena všechna okna do ulice 28. října.

Na fotografiích níže několik fotografií z přízemí domu čp. 284 se zachovaným původním hlavním schodištěm orientovaného ke vstupu do ulice Nádražní. Na čtvrté fotografii vizualizace budoucí podoby tohoto prostoru po rekonstrukci (zdroj: Master Design)

V lednu 2011 byla zabedněna zmizelá okna, vybudován provizorní tunel chránící kolemjdoucí před padajícím zdivem, opraven poškozený střešní krov a zajištěn proti zatékání, částečně zazděn jeden z vchodů pro zákazníky. Majitel žádá o vynětí budovy z Ústředního seznamu kulturních památek z důvody ztráty památkových hodnot. Žádost je ale opět zamítnuta. V posledních letech do objektu zatéká poškozenou střechou kolem centrálního světlíku, čímž dochází k soustavné devastaci centrálního prostoru s reprezentativním schodištěm.

Hlavní schodiště (fotografie 2 a 3) železobetonové Textilie, vedoucí do prvního patra, je orientované směrem ke vstupu do ulice 28. října. Vizualizace budoucí podoby centrálního interiéru poté na čtvrté fotografii (zdroj: Master Design). V zadní části budovy je poté schodiště vedoucí i do dalších pater Textilie (fotografie 1)

 V roce 2013 Amadeus Real žádá 1,6 miliardy korun jako odškodné za zmařený projekt, podle kterého měl být obchodní dům opraven a propojen s novostavbou. Město na druhou stranu udělilo firmě Amádeus Real pokutu 1,2 milionu korun. Amádeus Real následně nabízí obchodní dům v aukci za cenu téměř 158 milionů Kč. Amádeus Real nakonec v roce 2014 prodal trojici domů firmě RME Czech. Ještě v listopadu téhož roku pořádá RME Czech veřejnou prohlídku a diskuzi o budoucím využití. 

Od roku 2016 fasádu budovy bývalé banky zdobí mural od Nilse Westergarda „Meredith“, která je médii překomolena na Madonu Ostravice. Jediným vlastníkem budov se stal podnikatel Daniel Zeman. 

Na dalších fotografiích zaujme modrou barvou přetřený světlík původní Textilie, nacházející se nad hlavní schodištěm. Ten bude v rámci rekonstrukce o šest metrů zvednut, bude větší a z moderních odlehčených materiálů. Na prvních dvou fotografiích jak vypadá v roce 2022, jak vypadal ještě v roce 2010 (zdroj: ostravablog.cz) a na poslední po plánované rekonstrukci, kdy opět do interiéru pustí denní světlo. (zdroj: Master Design)

Rekonstrukce

V roce 2019 se konečně začínají hýbat ledy. Nový majitel začal s rekonstrukcí zdevastovaného komplexu na kulturní centrum. Sousední třetí budovu bývalé banky vlastní už nový majitel, podnikatel Michalis Dzikos, který v ní plánuje hotel a který stojí například za rekonstrukcí pražských Barrandovských teras. I přes to, že oba aktuálně rekonstruované objekty jsou vnímány jako jeden dům, zcela novou fasádu získá pouze nárožní objekt čp. 284. Jak už víme z fotografií, moc se z něj nedochovalo, venkovní vzhled byl zničen úpravami v 70. letech. Plánovaná moderní úprava fasády má za cíl zachovat a podtrhovat vše, co zůstalo z původní, a citlivě překrývat místa, která byla zcela změněna nebo úplně zazděna. Druhý, původní objekt Textilie, bude rekonstruován v duchu původní architektury vzhledem k jeho památkové ochraně.

Bývalý módní dům bude nově sloužit jako tzv. Business boutique inkubátor. Půjde o prostory určené pro vznik a rozvoj nových podnikatelských nebo uměleckých aktivit. V Ostravici najdou zázemí začínající podnikatelé v oborech jako 3D tisk a zobrazování, herní průmysl, nebo e-sport. Pro veřejnost zde vznikne kavárna, restaurace a divadelní sál. Rekonstrukce by měla být dokončena v červnu 2023. Rekonstrukci firma průběžně dokumentuje prostřednictvím videí, fotografií a dalších materiálů, které naleznete například na webu boutiqueostravica.cz nebo na Facebook stránce Business Boutique Ostravica.

Na dalších fotografiích ještě srovnání budovy čp. 284 v aktuální podobně v roce 2022 a ve 30. letech 20. století, aneb překlikáváním mezi fotografiemi najděte rozdíly co do současnosti zbylo z původní fasády. Na poslední fotografii vizualizace po rekonstrukci (zdroj: Master Design) 

O Textilii také mluvím ve videu tvbydleni.cz - viz seriál Chátrající skvosty