Sapa - poznejte pražskou Hanoj
Sapa - poznejte pražskou Hanoj
Aktualizováno: 29. 7. 2022 ,

Kdo nikdy nenavštívil proslulou tržnici Sapa, nejspíš ji zná jen ze zpráv jako místo nálezů drog, padělaného oblečení nebo zkaženého masa. Přesto ji mnozí Češi milují. Poznejte tajuplná zákoutí pražské tržnice Sapa, často označované za malý Vietnam.

Něco málo k historii. Areál Sapy tvoří bývalý Masokombinát Libuš a Drůbežářské závody Libuš z roku 1979 (viz i základní kámen, který se dochoval u severozápadní brány). Areál přestal fungovat na konci 90. let 20. století. Hned se jej chopila vietnamská komunita. Vytvořila z něj svoji základnu velkoobchodu s textilem a obuví, na niž se postupně nabalovaly restaurace a různé služby, až vzniklo samostatné vietnamské „městečko“. To vše na ploše cca 30 hektarů, pro lepší představu - je veliký asi jako 6 pražských Václaváků. S kadeřnictvími, masážemi, pobočkami pojišťoven a cestovních kanceláří, jazykovou školou, a dokonce i malou buddhistickou svatyní. 

V roce 2016 se mi s kamarády podařilo procestovat od severu na jih i samotný Vietnam. Video z toho výletu na YouTube. Mohu tedy i z vlastních zkušeností říct, že tady v pražské malé Hanoji na vás dýchne atmosféra skutečného Vietnamu - spletité uličky, specifická vůně pokrmů, zdánlivá neuspořádanost všeho, která má přitom pro místní jasně daný řád. 

Život malé Hanoje

Na úvodní fotografii je vidět hlavní reprezentativní brána do Sapy. Za ní byla původně taková "vítací" reprezentativní kašna (ta podivná betonová skulptura), byly v ní i rybky, tekla v ní čistá voda...ale postupem se více času věnovalo obchodu a "vítací" kašna...nepovedla se :). Nejvíce živo je v Sapě na nový lunární rok (kolísá mezi 21. lednem a 20. únorem), pořadají se tu nejrůznější akce a oslavy, tance draka a všude je červená barva (barva štěstí a hojnosti). Dalo by se předpokládat, že oblečení, které se tu prodává, je převážně z Číny, Vietnamu, ale je spíše například z Turecka, Itálie atd. Samotný nákup / prodej tu funguje hlavně tak, že přijede zákazník (majitel obchodu s oblečením) s již daným seznamem věcí co chce, někdo z tržnice (kdo ji dobře zná a vyzná se) mu vše dává do pytlů, zákazník si poté vybírá třeba něco navíc, když je hotovo, přelepí se pytle oranžovou páskou, zákazník zaplatí a jede se zbožím do svého obchodu. Efektivita na maximum. Zajímavostí je také to, že řada mladých Vietnamců už ani neumí svůj rodný jazyk, někdy si také sami říkají "banánové děti", jelikož jsou navenek žlutí, ale uvnitř už jsou bílý, jako samotný banán.

Doporučuji si také všímat různých čísel v Sapě, telefonní čísla na cedulích nebo SPZ na autech. Jsou v různých zajímavých kombinacích. A není to náhoda, Vietnamci se řídí tzv. Feng-šuej, což je rovnost / balanc s přírodou a jsou také hodně pověrčivý na svá šťastná čísla. V Sapě funguje i poradce, který zjistí, jaká čísla jsou pro člověka jeho šťastná. Vedle toho mají na SPZ i názvy svých podniků, počáteční písmena svých jmen atd. Jak vidno, druhá fotografie je mladší, než třetí a majitel tohoto obchodu (TL - Thang Lien) má svá osobní čísla jasně spojená s šestkou nebo devítkou :) Jediné číslo, které moc neuvidíte, je číslo 4, protože jeho výslovnost je ve vietnamštině hodně podobná se slovem smrt, což není dobrý.

Pojďme si představit několik místních restaurací a kulinářských specialit. Vietnamské jídlo se vyznačuje tím, že je v něm málo masa a hodně různých bylinek. Je to dáno jednak tím, že maso ve Vietnamu je / bylo celkem drahé, plus ženy ve Vietnamu si potrpí na štíhlou linii, je takové jídlo zdravější atd. Jako přílohou je hlavně rýže, tu jí víceméně denně. 

Hải Hà

Lokace: mapy.cz

Reference: stream.cz 

Navštíveno: 7/2022

Jeden z nejobletovanějších podniků v Sapě. Dělají skvělé Bún chả (vepřový bůček na grilu, nudle, omáčka, bylinky jako koriandr atd.). Nabídku rozšířili také o Bún bò Nam Bộ (směs nudlí, masa, bylinek a arašídů) a Bún Ngan Nướng (grilovaná kachna). Když v roce 2016 Barack Obama navštívil Vietnam, dal si Bún chả a úplně stejně chutná na jednom místě v pražské malé Hanoji, zde v podniku Hai Ha. Majitelka, paní Thu, s restaurací začala už někdy v roce 2004, toto jídlo uměla dělat už od svých 15 let. Nyní její restauraci zdobí i certifikát "nejlepší Bun cha v Praze". Naučila se jí od jedné paní ve městě Hai Phong. Její restaurace Phuong Mai je tam hodně známá.  

Huong Lan

Lokace: mapy.cz

Reference: stream.cz

Navštíveno: 7/2022

Spolumajitelkou restaurace je paní Lan. Pho cuon jsou závitky z rýžového těsta. Rýže je ale speciální přímo pro toto jídlo, z normální rýže, která se běžně prodává, se tyto závitky udělat nedají. I stroj, který rýžové těsto na závitky vyrábí, je speciálně z Vietnamu. Je to tedy jídlo, které si doma prostě nemáte šanci připravit. Dalšími ingrediencemi je smažené hovězí, salát a čerstvé vietnamské bylinky. Recept si předávají v rodině už po generace, v ČR je paní Lan dělá už od roku 2014. Závitky se namáčí do chuťově výrazné omáčky nuoc cham (cukr, rybí omáčka, ocet a vařená voda). Ve Vietnamu se do závitků přidávají ještě bylinky jako koriandr, klasnatka brvitá nebo bazalka. 

Hoáng Anh Quán

Lokace: mapy.cz

Reference: stream.cz

Navštíveno: 7/2022

Majitelé měli o kousek vedle menší restauraci už od cca roku 2013, v roce 2017 se přesunuli do těchto větších prostor. Prostorná restaurace s nabídkou polévek Phở bò (hovězí) a Phở gà (kuřecí), grilovanou kachnou Ngan Nướng či vařenou kachnou Ngan Chặt. Za pozornost stojí povedené Bún chả Nướng (grilovaná kachna s nudlemi, sladkokyselou omáčkou a bylinkami). Já jsem ochutnal doporučovanou Bun Ngan Nuong, viz reference v odkazu výše. Maso mají od českého dodavatele, pečlivě hledí na kvalitu. Tajemstvím této pochoutky je poté to, jak je maso naložené. Podává se s rýžovými nudlemi Bun, s vývarem z bambusu (Canh Mang, namáčí se v něm nudle), se směsí bylinek (koriandr, bazalka, perila křovitá) a s tmavou omáčkou na maso nuoc cham.  

Phương Liên

Lokace: mapy.cz

Reference: stream.cz

Navštíveno: 7/2022

Majitelkou je paní Lien, která žije v ČR od roku 2006. V tomto rodinném bistru můžete ochutnat několik specialit s krabím masem, např. Bánh đa cua (polévka se speciálními hnědými nudlemi, masovými knedlíčky, krabím masem a zeleninou), Bún riêu cua (polévka s rýžovými nudlemi, masovými knedlíčky, krabím masem a zeleninou) nebo Bún nem cua bể (závitky s krabím masem podávané s rýžovými nudlemi, sladkokyselou omáčkou a bylinkami). Já se zde zastavil na další místní vyhlášenou specialitu - Bun cha la lot (vepřový bůček, vepřové ramínko, cibule, směs koření Hat nem nebo rybí omáčka Chin su a to vše zabalené do listů bylinek La lot). 

Sanh Quan

Lokace: mapy.cz

Reference: stream.cz

Navštíveno: 7/2021

Restauraci najdete u tzv. Jižní brány. To je ta okrasná. Majitelkou je sympatická paní Quynh, která žije v ČR od roku 2002 a restauraci provozuje od roku 2016. Splnila si tak svůj sen mít vlastní restauraci a je to znát. Na doporučení jsou tu například krevety zapečené s batáty. Jak mají sami ve štítu, specializují se na polévky a nudle. Já se vydal na doporučovanou krabí polévku - Bun rieu cua. Tu se majitelka naučila vařit sama, když chodila po restauracích, toto jídlo ji chutnalo a tak se ptala, jaké jsou v ní ingredience. Oproti klasické polévce Pho bo je v této polívce navíc například tofu, krabí knedlíčky, rajčata, různé bylinky. Polévka je hodně výrazná na různé chutě a je tak jedinečná oproti ostatním jídlům. 

Pho Lan

Lokace: mapy.cz

Reference: stream.cz

Navštíveno: 7/2020

Rodinná záležitost, vlastní ji paní Lan. Doporučil bych Smaženého úhoře a skleněné nudle, což je jejich specialita. Vyhlášená je zde i klasická polévka Pho Bo, viz reference v odkazu výše. Je to polévka z hovězího a recept na ní si tady v rodině předávají už po generace. Čím déle se kosti z hovězího vaří, tím je výsledný vývar voňavější, chutnější a nasládlejší. Vývar tu připravují už od 6:30 ráno v hrnci, kde je 70 litrů, 15 kg hovězích kostí a 5 kg vepřových kostí. Pho bo je asi nejlepší ve verzi Pho bo tai, kdy maso nebylo vařené ve vývaru, ale naklepané a naložené v zázvoru, poté přidané do mísy a zalité vývarem. Výsledek je takový, že maso krásně doběhne a je měkké. Ideální je polévku ještě dochutit ingrediencemi ze stolu - citronem a  naloženým česnekem v octu.

Zajímavost: Bacha na vyslovování polévky Pho, jak jsem zjistil, Phở - intonací nahoru tázacím způsobem = legendární vietnamská polévka, Phố - intonačně pouze nahoru = ulice, Phò - intonačně dolu = slangově prostitutka :) Vice o tom ve videu na YouTube ZDE

999

Lokace: mapy.cz

Navštíveno: 8/2017

Sousedí s restauraci Pho Lan. Prostorná restaurace s oddělenou kuřáckou částí. Nachází se u poměrně prostorného parkoviště = místní si tu rádi dávají sraz na kávu. Menu v češtině, přehledně rozděleno (polévky, saláty, restované kuřecí a hovězí maso z rýží, restované vepřové a kachní s rýží, mořské plody a další) V nabídce neuvěřitelných 252 jídel. Kromě této nabídky si můžete vybrat z tradičních vietnamských.

Vietnamské smažené dezerty Banh ran

Reference: stream.cz

Vietnamci si na sladké extra nepotrpí, ale samostatnou kapitolou jsou určitě tyto dezerty Banh ran, které doporučuji ochutnat. Jsou obalované v sazamových semínkách nebo v kukuřičných lupínkách, vyráběné z rýžové mouky a naplněné například čerstvým ovocem. V Sapě je několik míst, kde se prodávají. Jeden obchůdek je například zde: mapy.cz a viz galerie, další si můžete prohlédnout pod odkazem na reference výše. Majitelka podniku, paní Thanh, žije v ČR už od roku 2003. Recepty na dezerty si předávají po generace. Nejlepší dát si je dopoledne kolem desáté hodiny, to jsou nejčerstvější. 

Několik tipů na letní osvěžující drinky od Sapa Trip

Já v naší malé Hanoji zatím ochutnal drink z cukrové třtiny. Ten jsem poprvé ochutnal v roce 2016 ve Vietnamu ve městě Da Nang, na nábřeží, kde jej mačkala tahle roztomilá babča na první fotografii níže. A aby toho nebylo málo, hned vedle tam stojí / stál hotel Rendy, což je už takové mé druhé jméno, kamarádi mi jinak neříkají :) Na třetí fotografii také nedaleký tzv. Dračí most. Prostě jiný svět :) Vůbec jsem tehdy netušil do čeho jdu, ale...rozhodně doporučuji! Skvěle osvěžující chutný nápoj. 

A také jsem tu ochutnal ledovou kávu s kondenzovaným mlékem. Tu jsem poprvé okusil přímo ve Vietnamu ve zdejších kavárničkách v Hanoji. Doslova mi vystřelila oči z důlku a vybudoval jsem si tu na ní trochu závislost - každý den alespoň jednu, přes to nejel vlak. Níže přikládám první tři fotografie přímo z Hanoje, ať lépe nasajete atmosféru. K řadě kavárniček musíte zdolat bludiště nejrůznějších schodů a uliček starých francouzských domů, viz první a třetí fotografie (ano, i když třetí fotografie vypadá jako vstup do mafiánského doupěte, i takto vypadá vstup do oblíbené kavárny :). Když byste se ve Vietnamu někdy objevili, rozhodně doporučuji přímo v centru Hanoje Cafe Đinh (druhá fotografie) s výhledem na jednu z nejrušnějších ulic u jezera Hoan Kiem, kde je uprostřed ostrůvek s chrámem nefritové hory. Na čtvrté fotografii ledová káva z naší malé pražské Hanoje, v uličkách ji dostanete v plastovém kelímku, není to samozřejmě úplně ten zážitek jako ve Vietnamu, ale chutná také parádně! :) 

Foto střípky

Na úplný závěr ještě několik foto střípků z malé pražské Hanoje, aneb jaká roztodivná zákoutí, místa a věci tu můžete vidět. V dnešní rychlé době, kde se více a více dbá na to, aby bylo vše moderní, uhlazené, je toto pokaždé výlet do úplně jiného světa. Který možná také jednou zmizí, pohltí jej nějaké nové naleštěné obchodní centrum, ale než se tak stane, zůstane malá Hanoj uchována alespoň v těchto foto momentkách. 

Mé nejoblíbenější místo je v tzv. "uličkách" zde mapy.cz. Najdete tu asi největší koncentraci různých pidi restaurací, pouličních prodejců dezertů a drinků. Asi nejvíce z celé Sapy mě baví ten skoro neviditelný vstup do těchto uliček, taková "myší díra", u dopravní značky na první fotografii. Na druhé fotografii už samotná "myší díra", na třetí fotografii následuje už pohled do uliček a na čtvrté fotografii jedna ze dvou zdejších gastro uliček. Tohle místo bych udělal památkově chráněné :)) Pořádně tu na vás také dýchne atmosféra skutečného Vietnamu. 

Podívejte se na srovnávací fotografie jedné uličky v letech 2020 (první foto), 2021 (druhá) a 2022 (třetí) a najděte pomyslných deset rozdílů. Je to opravdu živelné místo, v průběhu času tu například přibyl další gril po levé straně, kde připravují tu nejlepší Bun chu v Praze (viz odstavec výše k restauraci Hai Ha), gril po pravé straně se otočil, restaurace po pravé straně změnila barvu, restaurace po levé straně změnila v roce 2021 strop, v roce 2022 i poutač nad dveřmi a v chodbě...prostě mohutná modernizace nespí ani na tomto místě :))